Doğal botulinum toksin uygulaması nedir?

Blog
Doğal Botoks
Doğal Botulinum Toksin Estetiği

 

Doğal toksin uygulaması, yüz ifadesini bozmadan, tuhaf görünümlere sebep olmadan yapılan toksin enjeksiyonu demektir. Ayrıca estetik uygulama yapıldığının kolayca anlaşılmaması da önemlidir. Amaç, yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi, daha dinamik, daha genç ve daha çekici görünümün sağlanabilmesidir.

Günümüz dünyasında kırışıklık gidermede veya kırışıklık oluşmasını engellemede en çok kullanılan yöntem botulinum toksin enjeksiyon uygulamasıdır. Botulinum toksin esasında Clostridium Botilinum bakterisinin ürettiği bir maddedir. Bakteri doğal bir canlı olduğuna göre onun ürettiği bir maddenin de doğal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak doğal toksin uygulaması ifadesiyle söylemek istediğimiz şey, kırışıklıkları açarken veya düzeltirken, kişinin normal yüz ifadesini bozmamak, istenmeyen veya tuhaf mimiklerin oluşmaması veya insanlar tarafından uygulama yapılan kişinin yüzüne bakıldığında estetik uygulamanın kolaylıkla anlaşılamaması kastedilmektedir.

Doğal botulinum toksin uygulaması isteyenlerin asıl istedikleri şey nedir?

Bu estetik tıbbi uygulamayı yaptıran kişilerin asıl istedikleri şey, yüzlerinde herhangi bir estetik uygulama olduğunun kolaylıkla anlaşılamaması, yüzün doğal şeklinin ve ifadesinin bozulmaması ve aynı zamanda kırışıklıklarının olabildiğince açılması, daha genç ve dinamik ve canlı bir yüze sahip olmaktır. Bunun sağlanabilmesi için elbette bir takım şartların bir araya gelmesi gerekir. Bunlardan en önemlisi Botulinum toksin uygulamasını yapacak hekimin bu konuda yeterince deneyim ve estetik görüşe sahip olmasıdır.

Bu uygulamayı kimler yapabilir?

Popüler bir uygulama olduğundan toksin uygulamalarının yetkisiz ve tecrübesiz kişiler tarafından yapıldığı oldukça sık görülmekte. Oysa fiyat  avantajı veya arkadaş tavsiyesi ile yaptırılan bu uygulamaların  kötü sonuçları olabilir. Konunun özü düşünüldüğünde botulinum toksin bir ilaçtır. Bu bakımdan ister tedavi amaçlı, ister estetik veya güzellik elde etmek amacıyla yapılsın tıbbi bir işlemdir. Yetkisiz, bilgisiz merdiven altı yerlerden uzak durulması, kötü tecrübeler yaşanmaması bakımından oldukça önem arz etmektedir.

Botulinum toksin uygulaması herkesin yüzüne aynı şekilde ve aynı dozda yapılmaz. Öncelikle tecrübeli hekim  yüzünüzü, mimiklerinizi ve kas yapınızı muayene ve analiz edecektir. Sonra hangi bölgeye  hangi dozda ve hangi derinlikte enjeksiyon yapacağına karar verecektir. Elbette kırışıklıkların seviyesi, danışanın yaşı, yüzün yapısı, mimik kaslarının kalınlığı gibi  faktörler, uygulamanın dozlarını ve uygulama alanlarını etkileyecektir. İstenilen, arzu edilen sonuçlara ulaşmak için bu analizlerin iyi yapılması son derece önemlidir.

Özetle doğallığı korumak, tıp eğitimi, tecrübe, bilgi ve estetik görüş yeteneği gerektirir.

Doç. Dr. Ekrem Civaş
05454370737

 

Blog

Menü