Saç lazeri ( soğuk lazer ) tedavisi

Blog
Saç lazeri nedir?

Saç lazeri, saç dökülme tedavisinde kullanılan modern, cerrahi olmayan bir tedavi lazeridir. Bu lazere “low level laser therapy” yani düşük yoğunluklu lazer veya soğuk lazer de denir. Lazer tedavisi saç kök hücrelerinin yeni hücre oluşumunu tetikler ve saçlı deride kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha güçlü beslenmesini sağlar. Sonuçta hem dökülmeyi önler, hem de ince saçları

kalınlaştırır ve yeni saçların çıkmasına destek olur. En önemli noktalardan birisi de, saç lazer tedavisinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Low level laser therapy (LLLT) yöntemini, hem kadınlarda, hem de erkeklerde saç dökülmesi tedavisi için FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Güvenliği) kuruluşu onaylamıştır.

Saç lazeri (LLLT) veya soğuk lazer

 

LLLT tüm dünyada genellikle genetik kökenli saç kaybında, yani androjenik alopesi tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte kemoterapiye bağlı saç kaybında, kadınlarda gebelik sonrası ve menapozda ortaya çıkan dökülmelerde de etkilidir. Ayrıca saç ekimi sonrasında yeni çıkan saçları güçlendirmek için de sıklıkla tercih edilir.

 Saç lazer tedavisi saç dökülmesinde gerçekten etkili mi?

Bir çok bilimsel çalışmada hastaların %85’inde saç dökülmesini yavaşlattığı , hatta durdurduğu kanıtlanmıştır. Buna ilaveten, hastaların %55 kadarında yeni saçların çıkmasını da sağlamaktadır.

Saç lazeri saçları daha hızlı büyütür mü?

Farelerde yapılan bilimsel deneylerde, hem alopesi areatalı , hem de kemoterapi nedenli dökülmelerde LLLT (saç lazeri) etkili olduğu gösterilmiştir. Kontrollü klinik çalışmaların sonucunda da, hem erkekte hem de kadında saç büyüme hızını arttırmıştır.

Yeni büyüyen saçlar (Mikroskop görüntüsü)
 Lazer tedavisi saçlarımı daha kötü yapar mı?

Düşük yoğunluklu lazerler ( soğuk lazer) genetik kökenli saç dökülmesine karşı üretilmiş cihazlardır. Bu nedenle saçlarınızı daha kötü yapması mümkün değildir.

Saç lazeri minoksidil tedavisinden daha mı etkili?

Yapılan çalışmalarda, saç dökülmesi tedavisinde saç lazeri ve topikal minoksidil kombine kullanımı  tedavi etkinliğini yükseltmiştir. Bu tedavilerin tek başına uygulamasına göre daha etkili ve güvenilir olduğu kanıtlanmıştır. Bilimsel çalışmalarda saç lazeri sonucunda herhangi bir yan etki oluşmamıştır.

LLLT (saç lazeri) dihidrotesteronu bloke eder mi?

Dihidrotestesteron sentezinin yüksek olması erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedenidir. LLLT androjenik alopeside ilaçlara alternatif olarak üretilmiş modern bir tedavi seçeneğidir. Saç lazeri dihidrotestesteronu bloke etmez ancak üretimini engelleyerek etki gösterir.

Sonuç olarak, saç lazeri ( düşük yoğunluklu lazer tedavisi) veya diğer adıyla soğuk lazerler, günümüzde saç dökülmesi tedavisinde etkili ve güvenilir bir tedavi seçeneğidir. 

Doç.Dr.Can Ergin, Dermatoloji Uzmanı

İletişim: 0 553 364 21 78

Blog

Menü