Kaşıntı

Hastalıklar

Kaşıntı bir hastalık değil bir semptomdur. Bu bakımdan başağrısına benzer. Bir çok farklı nedenden dolayı olabilir. Çoğu zaman cilt kuruluğu, deterjan, sabun, sentetik giysiler, kozmetik ürünler veya strese bağlı ortaya çıkmakla beraber, altta yatan başka bir hastalığın habercisi de olabilir.

Bunlardan bazıları şunlardır: Tiroid hastalıkları, gebelik, lenfoma, bazı kanserler, aspirin, alkol, morfin, plimiksin B gibi birtakım ilaçlar, uyuz, bitlenme, barsak parazitleri, böbrek yetmezliği, demir eksikliği, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, yaşlılık ve bazı psikolojik hastalıklar.

Bunlar dışında özellikle bazı cilt hastalıkları da çok kaşıntılıdır. Atopik dermatit, kutanöz lenfomalar, skabiyez gibi.

Görüldüğü gibi kaşıntı herhangi bir cilt hastalığı kaynaklı olabileceği gibi , başka bir ciddi hastalık nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle detaylı araştırma yapılması ve asıl nedenin bulunması çok önemlidir.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Menü