Eritrazma

Hastalıklar

Eritrazma , koltuk altı, genital bölge ve parmak araları gibi kıvrım yerlerinin kronik yüzeyel bir deri enfeksiyonudur. Hastalığa Corynebacterium minitissimum adlı bakteri sebep olur. Bu bakteri lipofilik, yani yağ sever bir bakteridir. Aslında deri florasında normalde bulunur, ancak bazı faktörler aşırı üremesine ve hastalık yapmasına neden olur.

eritrazma nedir

Bunlar; aşırı terleme, obesite, diyabet, sıcak iklim, kötü hijyen, ileri yaş ve immün yetmezlik gibi durumlardır. Her iki cinste eşit oranda görülür, bununla birlikte erkeklerde kasık ve koltuk altında sık, kadınlarda ise parmak aralarında daha sıktır. Tüm dünyada ortalama görülme sıklığı % 4 civarında tahmin edilmektedir.

Hastalarda genelde koltuk altları veya kasıkta simetrik olarak kırmızımsı kahverengi renk değişikliği görülür. Bu renk bazen çıplak gözle görülmez, bu durumda wood ışığı ile inceleme yapılır ve mercan kırmızısı veya kiremit kırmızısı renkte döküntünün görülmesi eritrazma için karakteristiktir. Genelde renk değişikliği haricinde bir şikayete neden olmaz ama bazen kaşıntı olabilir.

eritrazma nedir

Eritrama tedaviye çabuk cevap veren iyi huylu bir hastalıktır. Tedavide antibiyotikli kremler çoğu zaman yeterlidir. Bazen inatçı durumlarda ağızdan antibiyotik tedavisine de başvurulur.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Menü