Ayak mantarı ( Tinea Pedis )

Hastalıklar

Ayak mantarı, ayak parmakları, parmak araları veya ayak tabanını tutan ve sıklıkla Trikofiton rubrum adlı mantarın neden olduğu bir deri enfeksiyonudur. Başka mantarlar da sebep olabilir. Ayak hijyeni iyi olmayan, çok terleyen, kilolu, diyabetik erişkinlerde ve bağışıklığın baskılandığı durumlarda sık görülür. Ortak banyo kullanımı, hijyeni iyi olmayan havuz, sauna, spa merkezleri, öğrenci yurtları bulaşmanın kolay olduğu yerlerdir. Ortak terlik ve ayakkabı kullanımı mantarın bulaşmasına sebep olur. Ayak mantarı, askerlerde, yaşlı, bakımsız kişilerde, sığınmacılarda oldukça sık görülen bir hastalıktır. Dünyada yaşayan insanların yaklaşık yüzde 70’i yaşamında en az bir kere tinea pedise yakalanır. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık rastlanır. Tedavi edilse bile tekrar enfeksiyon başlayabilir. Eski veya kapalı ayakkabılar bulaşa neden olur. Açık ayakkabı giyilmesi, ayakların kuru tutulması, pamuklu çorap giyilmesi, sık çorap değiştirilmesi, ayakkabılara mantar önleyici sprey sıkılması ayak mantarının tekrar bulaşmasını engeller.

Klinikte görülen şey, ayaklarda kaşıntı, soyulma ve bazen çatlaklar oluşmasıdır. Bunun dışında içi sıvı dolu küçük kabarcıklar veya nadiren ülser lezyonları da oluşabilir.

Ayak mantarının tedavisi topikal (cilde sürülen) antifungal kremler, tabletler veya her ikisinin kombinasyonu ile yapılır. Tedavide başarısızlığın genel sebebi hastaların şikayetleri geçince ilacı hemen bırakmaları, yeterli süre kullanmamaları veya hijyen kurallarına dikkat etmemeleridir.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Menü