Molluskum

Hastalıklar

Molluskum, molluskum kontagiozum adlı virüsün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir deri enfeksiyonudur. Okul çağı çocuklarında sıktır. Erişkinlerde çok nadirdir. Hastalık dünyanın
her yerinde görülmekle birlikte tropikal bölgelerde daha yaygındır. Molluskum, kişiden kişiye temas ile veya enfekte eşyalara dokunma ile bulaşabilir. Genellikle gövdede birkaç milimetre çaplı, çok sayıda, deri renginde, parlak , kubbemsi, sert kabarcıklar şeklinde olur. Lezyonları etrafı kızarık olabilir.

Lezyonlar çocukta ve ailede ciddi endişe yaratmasına rağmen molluskum iyi huylu bir hastalık olup kendi kendine ortalama 18 ayda iyileşir, ancak bu süre 5 yıla kadar da uzayabilir. İyileşen lezyonların yerinde çoğu zaman iz kalmaz , bazen hafif bir çöküklük oluşabilir.

Hastalığın aile içinde veya okulda çocuktan çocuğa bulaşmasını önlemek için erken dönemde tedavi edilmesi önerilmektedir. Tedavide amaç lezyonları yok etmektir. Lezyonlar tekrarlarsa tedavi de tekrarlanmalıdır.

En çok kullanılan tedavi yöntemleri, kriyoterapi, elektro koter ile tedavi, salisilik asitli veya potasyum hidroksit içeren losyon ve kremler, lazer veya ekstirpasyondur.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Menü