Vücut mantarı ( Tinea Korporis )

Hastalıklar

Vücut mantarı ya da diğer ismiyle tinea korporis daha çok gövdede, bacak ve kollarda görülen bazı mantarların neden olduğu, kızarık, kepekli lezyonlarla karakterize bir enfeksiyon hastalığıdır. Mantarlar kişiden kişiye temas, havlu, bornoz, battaniye gibi ortak eşya kullanımı ile bulaşır. Hayvanlarla temas sonucu da bulaşması mümkündür. Lezyonlar, genelde kenarları daha kırmızı ve kepekli halkalar şeklinde olur. Tedavisiz bırakılırsa günler içinde genişleyip büyürler. Majocchi granulom denilen bir tinea korporis tipinde mantar sadece kıl köklerinin derinliklerinde yerleştiği için halka şeklinde lezyonlar değil, kıl köklerinde kızarıklık, şişlik ve ödem olabilir.

Teşhis için şüpheli lezyonlardan sürüntü veya kazıntı materyali alınarak, mikroskopta incelenir. Mantarların mikroskopta görülmesi ile tanı kesinleşir. Ancak çoğu zaman tecrübeli doktorlar için bu işleme gerek olmaz.

Tinea korporis sıcak ve nemli iklimlerde daha sık görülür. Her yaşta görülebilir.

Tedavide antifungal kremler ve haplar kullanılır. Hayvanlardan bulaşan mantar enfeksiyonları tedaviye dirençlidir, daha uzun süre tedavi gerektirirler.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Menü