Folikülit – Impetigo – Fronkül – Karbonkül

Hastalıklar

Folikülit, kıl etrafındaki derinin genellikle bakteriler tarafından enfekte edilmesine bağlı, kızarıklık, şişme , kaşıntı veya ağrılı olabilen enfeksiyonudur. Mantar, virüsler veya parazitlerde folikülit yapabilir.

Fronkül folikülite göre daha derin kıl kökü enfeksiyonudur. Daha şiş, ağrılı, kızarık ve büyüktür. Çapı 1-2 santimetre olabilir. Karbonkül ise bunun daha da yayılmış bir boyutu olup birbirine komşu birkaç kıl folikülünün enfekte olmasıdır. Burada lezyon, çok daha büyük (5-6 cm) , çok daha şiş ve ağrılıdır. Ayrıca fronkül ve karbokülde lezyondan iltihap akıntısı olabilir.

fronkül
fronkül

Bu enfeksiyonlar her yaş grubunda ve her iki ciste de görülebilir. Sıcak nemli iklim, yetersiz beslenme, kötü hijyen, baskılanmış bağışıklık sistemi, diyabet, travma ve deride çizikler hastalığın oluşmasına neden olur.

İmpetigo ise daha çok çocuklarda görülen yüzeyel bakteriyel deri enfeksiyonudur. Sıklıkla 2-5 yaş grubunu etkiler. Lezyonlar daha çok ağız , burun çevresinde ve yüzde olur. Kollarda, vücutta ve genital bölgede de olabilir. Genellikle birkaç santimetre boyutunda, birden fazla sayıda üzerinde bal renginde kabuklar olan lezyonlar oluşur. İmpetigoya streptokok veya stafilokok denilen bakteriler neden olur. Hastalık oldukça bulaşıcıdır. İmpetigo içi su toplamış kabarcıklar şeklinde de ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda lezyon yakınında lenf bezlerinde şişme ve ağrı olabilir.

impetigo
impetigo

İmpetigo ve folikülit iz bırakmadan iyileşir. Fronkül ve karbokül ise renk değişikliği veya atrofik skar (çökük izler) bırakabilir.

Yukarıdaki tüm bu bakteriyel deri enfeksiyonlarında antibakteriyel krem , şurup ve tabletler tedavinin temelini oluşturur.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Menü