Kserozis ( Cilt kuruluğu )

Hastalıklar

Cilt kuruluğu daha çok yaşlılarda görülür, ancak her yaşta olabilen geçici fakat oldukça rahatsız edici bir sorundur . Bunun nedeni yaşlanınca cildin incelmesi ve su tutma kapasitesinin zayıflamasıdır. Soğuk iklimlerde ve kışın cilt kuruluğu artış gösterir.

Cilt kuruluğunun en sık sebepleri, çok sık duş almak, kese ve lif yapmak, sıcak suyla yıkanmak, havlu ile vücudu sert bir şekilde kurulamak, iklimi kuru bir bölgede yaşamak, az su içmek, güneşe fazla maruz kalmaktır. Dolayısıyla bu durumların tam tersine davranılırsa kuruluk belli ölçüde azaltılabilir. Bununla birlikte cilt doktorunuzun önereceği temizleme ürünleri ve nemlendiriciler de rahatlama sağlar.

Kuru cilt kaşınır ve kaşıma da kaşıntıyı daha çok arttırır ve böylece bir kısır döngü oluşur. Cilt kuruluğu uzun süreli ve ileri boyutta ise altta yatan başka bir hastalık olabilir ve bu açıdan araştırmak gerekir. Bu hastalıklardan bazıları, tiroid hastalıkları, diyabet, beslenme yetersizliği, vitamin eksiklikleridir. Bazı ilaçlar da cilt kuruluğu yapabilir.

Ayrıca, iktiyoz veya atopik dermatit gibi cilt kuruluğu yapabilen bir çok deri hastalığı da vardır.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Hastalıklar

Menü