Gonore (Bel soğukluğu)

Hastalıklar

Gonore, hem erkek hem de kadınları etkileyen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. İdrar yolu (üretra), vajen, rektum ve boğazda enfeksiyon yapar. Doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir. Hastalıktan korunmanın en iyi yolu, tek bir cinsel partnerin olması ve kondom kullanmaktır. Çoğunlukla bakteri bulaşsa da herhangi bir semptoma neden olmaz. Bulgu verdiğinde erkekte idrar yaparken yanma, penis ucundan iltihaplı akıntı, testiste şişlik ve ağrı yapabilir. Kadında ise kasık ve karın ağrısı, vajinal akıntı artışı, ilişki sonrası kanama, adet aralarında kanama ve idrar yaparken yanma olur. Rektum, gözler, boğaz veya eklemlere bulaşıp, buralarda ağrı, şişkinlik, çevresel lenf bezlerinde şişlik ve kanama yapabilir.

Daha çok cinsel olarak aktif olunan genç yaşların hastalığıdır ancak her yaşta görülebilir. Birden çok kişiyle cinsel ilişki veya cinsel partnerinizin birden çok ilişkisinin olması asıl risk faktörüdür.

gonore
Gonore

Gonore kadın ve erkeklerde kısırlıkla sonuçlanabilmesi bakımından önemlidir. Ayrıca eklemlerde kalıcı hasar ve hareket kısıtlılığına sebep olabilir. Bebeklerde körlükle sonuçlanabilir.

Hastalık tıbbi, hikaye, muayene ve akıntı örneklerinin tahlilleri ile teşhis edilir. Tedavide etkili ilaçlar seftriakson veya azitromisin gibi antibiyotiklerdir.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Menü