Kasık mantarı ( Tinea inguinalis )

Hastalıklar

Kasık mantarı ya da tıbbi adıyla tinea inguinalis kasıklarda oluşan kaşıntılı yüzeyel bir mantar enfeksiyonudur. Kasık bölgesinde ve etrafında kızarık, kepeklenen, kaşıntılı, halka tarzında kenarları hafif kabarık lezyonlar olur.

Kasık mantarı bütün dünyada yaygın olan bir enfeksiyondur, ancak sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha sık görülür. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre 3 kat daha fazladır. Çocuklarda sık olmaz, çoğunlukla erişkin yaş , diyabet ve obesite olanlarda sık rastlanır. Ayrıca sporcularda, askerlerde, dar kıyafet giyenlerde, başkasının kıyafetini giyenlerde ve çok terleyenlerde risk daha yüksektir. Tedavi başarısı oldukça yüksektir, ancak bölge kuru tutulmazsa kasık mantarı tekrarlayabilir.

Kasık mantarına tanı koymak için şüpheli lezyonlardan sürüntü veya kazıntı materyali alınarak, mikroskopta incelenir. Mantarların mikroskopta görülmesi ile tanı kesinleşir. Ancak çoğu zaman tecrübeli doktorlar için bu işleme gerek olmaz.

Tinea kruris ya da diğer adıyla kasık mantarı antifungal tedaviye genellikle iyi cevap verir ve haftalar içinde iyileşir. Ancak bölgenin kuru tutulması, pamuklu ve dar olmayan kıyafetlerin tercih edilmesi hastalığın tekrarını önler.

Böyle bir sorununuz varsa en kısa zamanda bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, diğer adıyla dermatoloji doktoruna başvurmalısınız.

Menü